Belgeler
Görsel Malzeme
  Haberler
  Basın Odası
  Destekçiler
  Bağlantılar
GENEL BİLGİLER
EN Nedir?
EN Ne Yapar?
Siz Ne Yapabilirsiniz?
EN Belgeler
EN Haberler
EN ve Türkiye
EN İstanbul 2010
 
Anasayfa
Site Haritası
İletişim
English
           
EN ve Türkiye

1979’dan bu yana, Türkiye’nin Europa Nostra ile ilişkisi büyük ölçüde kurumun ülkemizde verdiği Kültürel Miras Ödülleri ile sınırlı kaldı.

1980’lerin sonunda, Selçuk Erez, Çelik Gülersoy, Metin Sözen ve İlhan Nebioğlu’nun da aralarında bulunduğu bir grup korumacı, Bizim Ülkemiz Derneği’ni kurarak, Europa Nostra’yla ilişkileri güçlendirmeye çalıştı. Ancak, dernek uzun ömürlü olmayıp, 1992’de Europa Nostra kongresinin İstanbul’da gerçekleştirilmesi dışında, önemli bir yol kat edemedi.

Öte yandan, Europa Nostra, Avrupa'da olduğu gibi Türkiye’deki en iyi kültürel miras uygulamalarını ödüllendirmeye devam etti. Bu ödüller, 2002 yılından bu yana Avrupa Birliği Kültürel Miras Ödülü adı altında veriliyor. Bugüne kadar Türkiye’den farklı kategorilerde 11 proje ödüllendirildi (Bknz: “Ödüller” Bölümü).

Buna paralel olarak, Europa Nostra ve Türkiye ilişkisi, şahsi ve kurumsal üyeler ile Yönetim Kurulu, Ödül Jüri Heyeti ve Bilimsel Kurul’da yer alan korumacı aydınların varlık göstermeleri ölçüsünde yürüdü. Bugün, Yönetim Kurulu’nda Orhan Silier, Bilimsel Kurul’da ise Prof. Dr. Işık Aydemir’in üyelikleri devam etmektedir.

2007 yılındaki Stokholm toplantısında 2010 yılı kongresinin İstanbul'da yapılması teklifi onaylandı. 2009 yılı Mayıs ayından itibaren bir Düzenleme Kurulu oluşturularak hem kongre hazırlıkları, hem de Europa Nostra'ya paralel çalışma yapacak bir Türkiye biriminin kurulması için çaba gösterildi. Öte yandan daha çok kuruluş ve kişinin Europa Nostra'ya üye olması için aktif bir kampanya gerçekleştirildi. Kongre'nin başarıyla gerçekleştirilmesinden sonra 23 Haziran 2010'da biraya gelen üyeler Europa Nostra-Türkiye Derneği'nin kurulmasına karar verdiler ve bir Kurucu Yönetim Kurulu seçtiler.

Ekim 2010’da kurulan dernek, uzun vadede, Türkiye’de kültür politikalarının şekillenmesi ve Avrupa düzeyinde bir koruma normunun yerleşmesi yönünde çalışmalar yürüterek, münferit kampanyalarla varlık gösteren korumacı refleksin etkin bir sosyal harekete dönüşmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Europa Nostra, henüz Türkiye’de paralel bir kuruluş olmadığı bir dönemde, Allianoi’u tehdit altındaki miras kampanya alanlarından biri olarak seçti (2005), İstanbul Surları’nın uluslararası standartlara uygun bir biçimde korunması için özel toplantılar düzenledi, raporlar hazırladı.

12 Ekim 2010’da Lahey’de toplanan Europa Nostra Yönetim Kurulu, Allianoi ile ilgili kampanyanın Yortanlı Barajı’nın su tutmaya başlaması ile bitirilmemesi, önce antik kalıntıların sular altında kalmasının yol açtığı sonuçların Avrupa’da en yaygın bir biçimde teşhir edilmesi, sonra da çalışmalara “Türkiye’de Barajlar, Hidro Elektrik Santraller ve Tarihi Miras” kapsamı altında devam edilmesine karar verdi. Ayrıca, Europa Nostra’nın bundan böyle Avrupa kıtası için UNESCO’nun gündeme aldığı dünya mirası ve tehdit altındaki miras çalışmalarına sivil toplum adına sahip çıkması, bu çalışmalara aktif bir biçimde katılması gerektiği sonucuna varıldı. Böylece surlar dışındaki İstanbul tarihi mirası da resmen Europa Nostra gündemine girmiş oldu.