Belgeler
Görsel Malzeme
  Haberler
  Basın Odası
  Destekçiler
  Bağlantılar
GENEL BİLGİLER
EN Nedir?
EN Ne Yapar?
Siz Ne Yapabilirsiniz?
EN Belgeler
EN Haberler
EN ve Türkiye
EN İstanbul 2010
 
Anasayfa
Site Haritası
İletişim
English
           
EN Kampanyalar - Türkiye

Allianoi

Bergama yakınlarında bulunan antik Allianoi kaplıca kalıntıları, dünyanın en eski tıp merkezlerinden biri olarak bilinmektedir. 2001 yılında birinci derece arkeolojik alan olarak belirlenmiş olmakla beraber, yapımı planlanan Yortanlı Barajı’nın suları altında kalmak üzeredir. 2005 yılından itibaren Europa Nostra, kaplıcanın korunması için Uluslar Arası Anıtlar ve Sitler Konseyi (ICOMOS) ve Avrupa Arkeologlar Derneği ile beraber uluslar arası bir kampanya yürütüyor.

Mart 2007’de, bu üç kuruluş Allianoi’un korunması için Türk Hükümetine ortak bir başvuru gönderdi.

10 Eylül 2010’da Yortanlı Barajı’nın hizmete sokulması için alanın kumla kaplanması üzerine, Europa Nostra Yürütücü Başkanı Denis de Kergorlay, farklı mercilere gönderdiği mektuplarla Türk yetkililere Alliano’un kaderini değiştirmek için iş birliği önerisinde bulundu.

12 Ekim 2010’da Lahey’de toplanan Europa Nostra Yönetim Kurulu, Allianoi kampanyasının Yortanlı Barajı’nın su tutmaya başlaması ile bitirilmemesi, önce antik kalıntıların sular altında kalmasının yol açtığı sonuçların Avrupa’da en yaygın bir biçimde teşhir edilmesi, sonra da çalışmalara “Türkiye’de Barajlar, Hidro Elektrik Santraller ve Tarihi Miras” kapsamı altında devam edilmesine karar verdi.Allianoi ile ilgili bağlantılar için:

http://www.allianoi.org/

http://www.europanostra.org/news/121/

http://www.europanostra.org/news/34/

http://www.europanostra.org/news/73/

http://www.international.icomos.org/risk/world_report/2006-2007/pdf/H@R_2006-2007_42_National_Report_Turkey.pdfİstanbul Surları


Geçtiğimiz yıllar boyunca Europa Nostra, UNESCO koruma programı çerçevesinde İstanbul Surları’nın restorasyonu sürecini yakından takip ederek, konuyu bir çok kez gündemine aldı. Örneğin, Europa Nostra Bilim Kurulu, İstanbul’da gerçekleşen 2003 konferans serisinin konusunu “İstanbul Şehir Surları’nın Restorasyonu ve Değerlendirilmesi” olarak belirledi. Ayrıca, Haziran 2010’da İstanbul’da gerçekleşen Avrupa Kültürel Miras Kongresi’nde konuyla ilgili bir konferans düzenlendi.

12 Ekim 2010’da,  Europa Nostra’nın bundan böyle Avrupa kıtası için UNESCO’nun gündeme aldığı dünya mirası ve tehdit altındaki miras çalışmalarına sivil toplum adına sahip çıkması, bu çalışmalara aktif bir biçimde katılması gerektiği sonucuna varıldı. Böylece surlar dışındaki İstanbul tarihi mirası da resmen Europa Nostra gündemine girmiş oldu.