Belgeler
Görsel Malzeme
  Haberler
  Basın Odası
  Destekçiler
  Bağlantılar
GENEL BİLGİLER
EN Nedir?
EN Ne Yapar?
Siz Ne Yapabilirsiniz?
EN Belgeler
EN Haberler
EN ve Türkiye
EN İstanbul 2010
 
Anasayfa
Site Haritası
İletişim
English
           
EN İstanbul 2010 - Etkinlikler


Yarım yüzyıla yaklaşan bir süredir, Europa Nostra, kongrelerini her yıl değişik bir kentte düzenler. Bu kentlerin en prestijli tarihsel bina ve salonlarında yapılan kongrelere bir kültürel geziler programı da eşlik eder. Her yıl değişik bir konunun ele alındığı Forum entelektüel cazibesi en büyük olan etkinliktir. 1978’den beri programın zirve noktasını Kültürel Miras Ödülleri Töreni oluşturur. 2002’den beri Avrupa Komisyonu’nun görevlendirmesi ile Avrupa Birliği – Europa Nostra Kültürel Miras Ödül Programı haline gelen inceleme ve ödüllendirme sürecinin sonuçları bu törende açıklanır. Europa Nostra kongreleri bir kokteyl ya da resepsiyonla açılır ve bir kapanış yemeğiyle son bulur.


İstanbul’da Haziran 2010’da düzenlenen kongre bu genel şemaya ek bazı unsurları içerdi. Kongre öncesinde, Nisan – Mayıs aylarında, dört ülkeden koruma ile ilgili sivil toplum kuruluş temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen deneyim aktarımı buluşmaları birer yenilikti. Kongre sırasında ve Ödül Tören öncesinde, ödül kazanan bazı projelerin sunulacağı bir oturumun düzenlenmesi, katılımcılara ödüllü çalışmaları daha derinliğine öğrenme fırsatını verdi.


Genelde kendi toplantılarını Kongreden bağımsız olarak yapan Europa Nostra Bilimsel Konseyinin “Kentler ve Kent Surları Kollokyumu” ile programın ilk günlerinde paralel bir etkinlik düzenlemesi ve kent surlarının yeniden kullanımı üzerinde yağunlaşan bir tartışma açması da bir başka yenilikti.


“Örneğin Gücü : Avrupa Birliği – Europa Nostra Kültürel Miras Ödülü Alan Projelerden Seçmeler Sergisi” ise kamuya açık bir etkinlik olarak kültürel miras alanında mükemmelliğe ulaşan bazı kurum ve projeleri yansıtıyor ve izleyicilerini “en iyi” olmanın kuralları üzerine düşünmeye davet etti.


İstanbul Kongresinin bir başka özelliği de, etkinliklerin her gün farklı salonları kullanması, hatta bazı günler birden çok mekanda toplanılmasıyla, toplan – tanı – tat olarak tanımlanabilecek, kültür turlarının dışında da yaygın bir ziyaret olanağının tanınmış olmasıydı. Organizasyon yükünü hayli ağırlaştırsa da, böyle bir yaygınlığın katılımcılar için, sıkışık bir program içinde daha cazip bir seçenek oluşturacağı varsayıldı.


Programdaki dört yeni bileşen ve çekiciliği artırması beklenen mekan kullanımı dışında, İstanbul Kongresi’nin, aynı zamanda, Europa Nostra’nın kurumsal yaşamında önemli bir dönüm noktası ifade etmektedir. 2009 Yazında Sicilya’da toplanan kongresinde yeni bir tüzük ve yönetim sistemi kuran Europa Nostra, gençleşme, daha geniş sosyal gruplara açılma ve Avrupa’da daha yaygın ve güçlü bir sivil kurum durumuna gelme kararından sonra ilk adımı İstanbul’da atmış oldu.

 

EUROPA NOSTRA YILLIK KONGRESİ 2010
EUROPA NOSTRA FORUM: “ÇOKLU KİMLİKLER, ORTAK BİR MİRAS”
11 Haziran 2010, Tophane-i Amire, İstanbul, Türkiye

Forum programı için lütfen tıklayınız.

Forum sunumları için lütfen tıklayınız.

Forum katılımcıları ile ilgili bilgi edinmek için lütfen tıklayınız.

 

ÖRNEĞİN GÜCÜ: Avrupa Birliği – Europa Nostra Kültürel Miras Ödülü Alan Projelerden Seçmeler Sergisi

Sergi afişi için tıklayınız.

 

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI DENEYİM AKTARIMI : HOLLANDA, ALMANYA, İNGİLTERE, FRANSA TOPLANTILARI
"ONLAR NASIL BAŞARIYOR? AVRUPA'DA KÜLTÜREL MİRAS VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI," Nisan - Eylül 2010

Etkinlik programı için tıklayınız.

Hollanda Toplantısı sunumları için tıklayınız.

Almanya Toplantısı sunumları için tıklayınız.

İngiltere Toplantısı sunumları için tıklayınız.