Belgeler
Görsel Malzeme
  Haberler
  Basın Odası
  Destekçiler
  Bağlantılar
GENEL BİLGİLER
EN Nedir?
EN Ne Yapar?
Siz Ne Yapabilirsiniz?
EN Belgeler
EN Haberler
EN ve Türkiye
EN İstanbul 2010
 
Anasayfa
Site Haritası
İletişim
English
           
EN Nedir?

Europa Nostra, Avrupa çapında 50 ülkeden 250 sivil toplum kuruluşunu birleştiren bir uluslarararası kültürel miras koruma örgütleri federasyonudur. Bu kuruluşlar aracılığıyla Avrupa’da milyonlarca kültürel miras dostunu temsil etmektedir.

1963 yılında Avrupa Konseyi çevresinde kurulan Europa Nostra, 1991 yılında Uluslararası Şatolar Birliği ile birleşmiş, 1998 yılında Avrupa Komisyonu tarafından koruma alanında Avrupa’nın şemsiye örgütü olarak kabul edilmiş, 2002 yılından beri - 1978’den tüm Avrupa ülkeleri çapında sürdürdüğü- ödüllendirme sistemi yürütücülüğü, bu ödüllere ek olarak Avrupa Komisyonu kararıyla Avrupa Birliği Kültürel Miras Koruma Ödülleri yürütücülüğü görevi ile güçlendirilmiştir.

Europa Nostra’nın Başkanlığını, 1984-1990 yılları arasında Avrupa Parlamentosu Başkanı Hans de Koster, 1990-2006 döneminde Danimarka Kraliçesinin eşi Konsort Prens Henrik ve 2007-2010 yılları arasında İspanya Kralı’nın kız kardeşi Prenses Infanta Dona Pilar de Bourbon yürütmüştür. 8-12 Haziran 2010 tarihleri arasında düzenlenen Europa Nostra Genel Kurul’u sırasında İspanyol tenor Placido Domingo başkan olarak seçilmiştir.

Avrupa Birliği  Kültürel Miras Koruma Ödül Töreni, kural olarak, Avrupa Komisyonu’nun Kültür İşleri İle Görevli Komiseri’nin katılımıyla yapılmaktadır. Örgütün birçok kategoride dağıttığı ödüller arasında Türkiye’den aday gösterilen kişi ve kuruluşlar birçok diploma, madalya ve ödül kazanmışlardır. Koruma Büyük Ödülü Göreme’deki Sarıca Kilise’nin başarılı restorasyonu dolayısıyla 2007 yılında 135 aday arasından Türkiye’ye verilmiştir.  

Europa Nostra genel kurulları, kongreleri, forumları ve ödül törenleri misafir olunan ülkelerin en önde gelen salonlarında yapılmaktadır. Örneğin, Lahey’de yapılan son kongrede tarihi Senato Salonu, İngiltere’deki son Genel Kurul’da Dünya Mirası Listesi’nde yeralan Durham Katedrali, Belgrad’daki Kongre’de Kraliyet Sarayı, Stockholm’deki Genel Kurul’da Nobel Ödüllerinin de yapıldığı Stokholm Belediyesi Mavi Salonu kullanılarak gerçekleştirilmiş, öteki çalışmalar da en önde gelen müzeler kullanılarak yürütülmüştür.

Europa Nostra, her yıl genel kurul, ödül törenleri ve Bilim Kurulu çalışmaları ile ilgili olarak, European Cultural Heritage Review, European Union Prize for Cultural Heritage, Europa Nostra Scientific Bulletin ve Europa Nostra Annual Congress  adlı süreli yayınları yayınlamaktadır.

Europa Nostra’nın merkezi Hollanda’nın Lahey kentindedir.

 

Detaylı bilgi için: www.europanostra.org