Belgeler
Görsel Malzeme
  Haberler
  Basın Odası
  Destekçiler
  Bağlantılar
GENEL BİLGİLER
EN Nedir?
EN Ne Yapar?
Siz Ne Yapabilirsiniz?
EN Belgeler
EN Haberler
EN ve Türkiye
EN İstanbul 2010
 
Anasayfa
Site Haritası
İletişim
English
           
2014 yılı Helena Vaz da Silva Avrupa Ödülü Orhan PAMUK’a verildi.

Helena Vaz da Silva Avrupa Ödülü, 2013 yılında Avrupa’nın kültürel miras üzerine çalışan başlıca kurumu olan Europa Nostra ile  Clube Portugues de Imprensa tarafından Avrupa’da kültürel miras ve iletişim konularına büyük katkı yapan kişilere verilmek üzere başlatıldı. Ödül, her yıl, Avrupa’dan kültür ve iletişim konularında uzmanlardan oluşan bir jüri tarafından veriliyor. 

2014 yılı Helena Vaz da Silva Avrupa Ödülü'nüne Europa Nostra Konsey Üyesi ve Europa Nostra Türkiye Başkanı Prof. Dr. Nuran ZEREN GÜLERSOY tarafından Türkiye adayı olarak gösterilen Orhan PAMUK’un, Türkiye’nin kültür ve tarihinden yola çıkan eserlerinde, Avrupa kültür ve değerlerini başarıyla ifade etmesi ve onları coğrafi sınırların ötesine taşıması ödülün gerekçesinde vurgulandı.

Jüri başkanı Guilherme d’Oliveira Martins, Pamuk’un zamanımızın en önemli yazarlarından biri olmasının yanısıra, sorumlu bir vatandaş olarak da Avrupa’nın çok kültürlü tarihini dünyanın en önemli şehirlerinden olan İstanbul’u merkez alarak anlatmasının Avrupa kültürel mirasına katkısı olarak görüldüğünü ifade etti.