Belgeler
Görsel Malzeme
  Haberler
  Basın Odası
  Destekçiler
  Bağlantılar
GENEL BİLGİLER
EN Nedir?
EN Ne Yapar?
Siz Ne Yapabilirsiniz?
EN Belgeler
EN Haberler
EN ve Türkiye
EN İstanbul 2010
 
Anasayfa
Site Haritası
İletişim
English
           
Türkiye bir AB Kültürel Miras Ödülü / Europa Nostra Ödülü Aldı

 

  BASIN BÜLTENİ 

 

Türkiye bir AB Kültürel Miras Ödülü / Europa Nostra Ödülü Aldı

 

 

 

Brüksel / Lahey 14 Nisan 2015 - Avrupa Komisyonu ve Europa Nostra, Avrupa’nın kültürel miras alanında en prestijli ödülü olan Avrupa Birliği Kültürel Miras Ödülü / Europa Nostra 2015 Ödüllerini kazananları bugün açıkladı. 29 ülkeden, 263 kişi ve organizasyonun başvurusu arasından seçilen 28 proje, 1) koruma, 2) araştırma ve sayısallaştırma, 3) özel hizmet ve 4) öğretim, eğitim ve farkındalık artırma alanlarında mükemmelliği ön plana çıkaran özellikleri nedeniyle ödül almaya layık bulundu. 

Avrupa Kültür Mirası Ödülleri, 11 Haziran günü Oslo Belediye Başkanı Fabian Stang, Avrupa Komisyonu Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi, Tibor Navracsics ve dünyaca ünlü tenor ve Europa Nostra Başkanı Plácido Domingo’nun ortak ev sahipliğinde, Oslo City Hall’da yapılacak ödül töreniyle sahiplerine verilecek. Törende, ödül alan projelerden yedisi, 2015'de kültür mirası alanında en üstün başarılara verilen “büyük ödül” ün sahibi olarak 10.000 € para ödülünün de sahibi olacak. Ayrıca törende, Europa Nostra tarafından web sitesi üzerinden yürütülen çevrim içi oylama ile belirlenmiş olan “Halkın Seçimi Ödülü” de sahibini bulacak.

 “Kültürel miras, Avrupa'nın en büyük değerlerinden birisidir. Hepimiz için sayısız kültürel, ekonomik, sosyal ve çevresel önemi bulunmaktadır." diyen Komisyon üyesi Navracsics, “2015 Kültür Mirası / Europa Nostra Ödülleri'ni kazananları, kendilerini kültürel mirasa adamış uzman Avrupalıların neler yapabileceklerini gösterdikleri ve ayrıca Avrupa kimliğinin mükemmel örnekleri olarak aidiyet hissine katkıda bulundukları için kutlamak isterim. Bizler, toplum ve bireyler olarak kendi mirasımıza sahip çıkmak, günlük yaşantımızın bir parçası haline getirmek ve gelecek nesillere aktarmak üzere korumak amacıyla birlikte çalışmaya devam etmeliyiz” diye konuştu.

Europa Nostra Başkanı Plácido Domingo ise “Bu yılın kazananları Avrupa kültürel mirası korunması konusunda yaratıcılık ve yeniliğin güçlü örnekleridir. Kazananlar ayrıca kültürel mirasın Avrupa ve vatandaşları için önemli olduğunu da ortaya koymaktadır. İnanıyoruz ki, Başkan Juncker ve Komisyon Üyesi Navracsics liderliğinde Avrupa Birliği’nin kültürel mirasa bütünleşik yaklaşım stratejisi daha çok gelişecek ve uygulanmış olacaktır.” dedi.

  

 

CONTACTS

 For Europa Nostra

Elena Bianchi +31 70 302 40 58 

Joana Pinheiro +31 70 302 40 55

Twitter: @europanostra   

 For the European Commission

Lucia Caudet +32 2 29 56182

Mirna Bratoz +32 2 29 87278

TO FIND OUT MORE

 About each winning project:

information and jury’s comments,

high resolution photos and videos

 

Creative Europe website

Twitter: @europe_creative

Commissioner Navracsics website

 

 

 

 

 

 

 

               

 

2015 Ödüllerini Kazananlar

(ülkeye göre alfabetik sırayla listelenmiştir)

  Kategori Koruma

Van Buuren Müzesi Pitoresk Bahçesi Brüksel, BELÇİKA

Middleport Toprak Kapları, Soke-on-Trent, BİRLEŞİK KRALLIK

Stonehenge: Çevre Peyzajı ve Ziyaretçi Merkezi, Wiltshire, BİRLEŞİK KRALLIK

Boulingrin Central Market Hall, Reims, FRANSA

The Halls Amsterdam: Basın, Moda, Kültür ve Zanaat Merkezi, HOLLANDA 

Anana Tuz Vadisi, Bask Ülkesi, İSPANYA

Katedral, Tarazona, İSPANYA

Bazilika Kompleksi Paleochristian Mozaikleri, Aquileia, İTALYA

Monte Palma Nuragic Heykelleri, Sardinya Adası, İTALYA

Ermeni Kilisesi ve Manastırı, Lefkoşa, KIBRIS

Liszt Müzik Akademisi, Budapeşte, MACARİSTAN

Malikane, Eidsvoll, NORVEÇ

Surp Giragos Ermeni Kilisesi, Diyarbakır, TÜRKİYE

Antouaniko Malikhanesi, Sakız Adası, YUNANİSTAN

 

Kategori Araştırma ve Sayısallaştırma

Araştırma Projeleri:

Las Cuencas’tan Öğrenmek: Asturian Kömür Madeni Alanı Kültürel Peyzajı, İSPANYA

Lasithi Plateau Rüzgar Değirmenleri’nin Perfore Yelkenler ile Restorasyonu, Girit, YUNANİSTAN

Sayısallaştırma Projeleri:

HERMES: Hermoupolis Sayısal Miras Yönetimi, Sire Adası, YUNANİSTAN

Venedik Harikaları: Sanal Çevrimiçi Hazineler, St. Mark’s Bölgesi, ITALYA

 

Kategori Özel Hizmet

The Rundling Derneği, Jamein, ALMANYA

Kiliseler Koruma Vakfı, Londra, BİRLEŞİK KRALLIK

Huis Doorn Arkadaşlar Derneği, Doorn, HOLLANDA

 

Kategori Eğitim, Öğretim ve Farkındalık Artırma

Eğitim-Öğretim Projeleri:  

Miras Becerileri Girişimi, Newcastle upon Tyne, BİRLEŞİK KRALLIK

Genç Arkeologlar Klübü, York, BİRLEŞİK KRALLIK

Meslek Eğitimi Projeleri:  

Estonya’da Kırsal Bölge Binalarının Sahipleri Programı, Tallinn, ESTONYA

The Outbuilding Projesi, Roros, NORVEÇ

Farkındalık Yaratma:

Stain Bahçe Kenti, Stains, FRANSA

The Fota Duvarlı Bahçesi, Cork, İRLANDA

Bir Gelecek İnşa Etmek İçin Geçmişin Tanıklarını Kurtarma, Chisinau, MOLDOVA

  

Surp Giragos Ermeni Kilisesi Diyarbakır, TÜRKİYE

Diyarbakır’da bulunan  Surp Giragos Ermeni Kilisesi, bugün çoğunlukla Kürt nüfusun yaşadığı bir bölge olan Türkiye’nin Güneydoğu’sunda bulunmaktadır. Bazı kısımları 1880’lerde tamamıyla yeniden yapılmış olmasına karşın orijinal olarak 17. yüzyıla aittir. 20. yüzyılda yerel Ermeni nüfusun yöreyi terketmesinden sonra bu yapı da çöküntüye uğramıştır. Çatısı çökmüş ve yapı metruk hale gelmiştir.

 

Büyük oranda yeni bina yapılmasını da içeren restorasyon çalışması, Surp Giragos Kilise Vakfı, sivil toplum grupları ve ilgi gösteren bireylerin çabaları ile birkaç yıl once başlamıştır. Bu katkı sahipleri, bu kıymetli kültürel varlığı korumak ve hem dini hem de kültürel bir merkez olarak yeniden kurmak konusunda büyük bir istekle bir araya geldiler. Daha sonraki aşamalarda yerel yönetimin önemli katkısı ve desteği sayesinde, çalışmalar genişletilerek, papaz evi, şapel ve alandaki diğer binalar da onarıldı. Proje, yerel işbirliği alanında bir başarı hikayesi oldu.

 

“Jüriyi özellikle etkileyen, işte bu yerel desteğin sergilenmiş olması oldu. Bu bölgede Ermenilerin ana kilisesinin cemaatinin buradan gitmesinden sonra restore edilmesi için harcanan çaba, kent ve kentliler için önemli bir uzlaştırma hareketi olmuştur. Proje, çatı, çan kulesi ve iç döşeme malzemeleri başta olmak üzere, kayıp elemanlarının yeniden inşa edilmesi için eski belgeler üzerinde yapılan geniş bir araştırma sonucunda geliştirimiştir. Ermeni Cemaati’nin eserin restorasyona katılımı da yöre halkı arasında barış ve toplumsal bütünleşmenin gelişmesinde çok büyük bir katkı sağlamıştır ve tüm dünyadan Ermeni ziyaretçileri buraya çekmektedir.”    

  

Arkaplan

Avrupa Birliği Kültür Mirası Ödülü / Europa Nostra Ödülleri 2002 yılında Avrupa Komisyonu ve Europe Nostra ortaklığında başlatıldı. Ödül, kültürel miras koruma, yönetim, araştırma, öğretim, eğitim, farkındalık arttırma ve iletişim ile ilgili en iyi uygulamaları kutlar ve tanıtır. Bu yolla, kültürel mirası Avrupalı vatandaşlara yaklaştırır ve kültürel mirasın Avrupa’nın toplumu ve ekonomisi için stratejik bir kaynak olarak daha güçlü bir toplumsal tanınma imkanı kazanmasına katkı sağlar. Geçtiğimiz 13 yıl içerisinde toplam 415 çok özel miras başarısı tanınmış/onaylanmış bulunmaktadır.

 

Her yıl, Avrupanın her yanından organizasyonlar ve bireyler bu ödül için projeleri ile başvururlar. Bağımsız uzmanlardan oluşturulan özellikli jüriler, başvuruları değerlendirir ve dört kategoride: 1) koruma, 2) araştırma ve sayısallaştırma, 3) özel hizmet ve 4) öğretim, eğitim ve farkındalık artırma, en fazla 30 başarılı projeyi seçer. Tüm kazananlar bir plaket veya madalya alırlar. 7 Büyük Ödül’ün her biri ise 10.000 € kazanır.

 

Ödüller, her yıl farklı bir Avrupa kentinin ev sahipliğinde yapılan büyük bir etkinlik ile kazananlara sunulur. 2015 yılı Ödül Töreni, Europa Nostra’nın Avrupa Miras Kongresi’nin bir parçası olarak, Norveç’in başkenti Oslo’da (10-14 Haziran) yapılacaktır. Kongre, Avrupa Birliği’nin Yaratıcı Avrupa Programı, Riksantikvaren – Kültürel Miras Direktörlüğü, the Arts Council Norway, Oslo Kenti ve Norveç’ten pekçok kamu ve özel kurum  tarafından desteklenmektedir.

 

Ödül, AB Kültür programı (2007-2013) desteğini almıştır, şimdi de yeni Yaratıcı Avrupa programı tarafından desteklenmektedir (2014-2020).

 

Europa Nostra, Kültürel Miras STK’larının Avrupa Federasyonudur. Avrupa ve dışında 42 ülkeyi kapsar. Organizasyon, Avrupa kültürel ve doğal mirasını korumaya ve tanıtmaya kendisini adamış sivil toplum kuruluşlarının sesidir.  Europa Nostra, Avrupa’nın tehlike altındaki anıt, alan ve peyzajını korumak için özellikle, Avrupa Yatırım Bankası Enstitüsü ile ortak olarak yürüttüğü ‘The 7 Most Endangered’ program ile de ilgili bir kampanya yürütmektedir. Avrupa Birliği Kültür Mirası Ödülü / Europa Nostra Ödülleri ile mükemmelliği kutlamakta ve ayrıca, Avrupa’da mirasla ilişkili strateji ve politikalara katkı sağlamaya çalışmaktadır. 1963 yılında kurulmuş olan Europa Nostra bugün Avrupa’nın en çok temsil kabiliyeti olan ve etkileyici miras ağıdır. Organizasyon, 2014 yılında, ‘Kültürel Mirası Anaakım’a dahil etmek üzerine yürüttüğü kendi ağının faaliyetlerini desteklemek için, Yaratıcı Avrupa programı kapsamında bir AB fonu almaya da hak kazanmıştır.