Belgeler
Görsel Malzeme
  Haberler
  Basın Odası
  Destekçiler
  Bağlantılar
GENEL BİLGİLER
EN Nedir?
EN Ne Yapar?
Siz Ne Yapabilirsiniz?
EN Belgeler
EN Haberler
EN ve Türkiye
EN İstanbul 2010
 
Anasayfa
Site Haritası
İletişim
English
           
Surp Giragos Kilisesi Yerel Ödül Töreni Yapıldı

 Avrupa Kültürel Miras Ödülleri – Europa Nostra Ödülleri’nin koruma kategorisinde 2015 yılındaki 3 büyük ödülünden (grand prix) birini alan Diyarbakir Surp Giragos Ermeni Kilisesi Restorasyon projesine ait yerel ödül töreni 5 Mayıs 2016 günü İstanbul Ermeni Patrikhanesi’nde gerçekleştirildi.

Her yıl bir Avrupa kentinde düzenlenen ödül törenine ek olarak Europa Nostra’nın teammüleri gereği ödül alan projeler kendi kentlerinde yer ödül törenleri de düzenlemektedirler. Ancak aylardır Diyarbakır Sur’da süren çatışma ve ablukadan dolayı yerel ödül töreni Surp Giragos Kilisesi’nde yapılamadı.

Ödül töreninin ilk konuşması Europa Nostra Türkiye – Bizim Avrupa Derneği yönetim kurulu başkanı Prof. Dr. Nuran Zeren Gülersoy tarafından yapıldı. Ödül programı ile Europa Nostra’nın çalışmaları hakkında bilgi veren Prof. Gülersoy’dan sonra  AB Türkiye Delegasyonu’ndan Andreea Schmidt söz aldı. Ödül programının ve ortak Avrupa mirasının öneminden bahseden Schmidt, Diyarbakir ve diğer illerdeki çatışma ortamından nedeniyle zarar gören kültürel mirasın zarar görmesinden duydukları endişeyi dile getirdi.

Restorasyonun gerçekleşmesi için gerekli maddi kaynağın sağlanmasına amacıyla çok önemli bir çalışma yürüten Surp Giragos Kilisesi Vakfı başkanı Ergun Ayık da projenin gerçekleşme süreci hakkında bilgi verdi. Açılış konuşmalarının sonuncusunu ise Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı yaptı. Diyarbakır’ın tarihi merkezi olan Sur İlçesi’nde son dönemde yaşanan kültürel miras tahribatı hakkında bilgi veren Anlı, 19. ve 20. yüzyıllarda kentte yaşanan olayların tekrarlanmaması için kültürel mirasın oynayabileceği rolün öneminden bahsetti.

Europa Nostra Genel Sekreteri Sneška Quaedvlieg-Mihailovic video mesajının izlenmesinin ardından restorasyon projesi müellifi Yrd. Doç. Dr. Meral Halifeoğlu yapının restorasyon süreci hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

Ödül plaketinin Prof. Gülersoy tarafından projede emeğe geçenlere verilmesi sonrasında düzenlenen kokteyl ile tören sona erdi.