Belgeler
Görsel Malzeme
  Haberler
  Basın Odası
  Destekçiler
  Bağlantılar
GENEL BİLGİLER
EN Nedir?
EN Ne Yapar?
Siz Ne Yapabilirsiniz?
EN Belgeler
EN Haberler
EN ve Türkiye
EN İstanbul 2010
 
Anasayfa
Site Haritası
İletişim
English
           
En Fazla Tehlikede Olan 7 Kültür Mirası 2018 programı

En Fazla Tehlikede Olan 7 Kültür Mirası 2018 programı için aday gösterin

Bütün Avrupa çapında anıtlar ve kültürel miras alanları tehlike altında. Bazıları kaynak ve uzmanlık eksikliğinden bazıları ise doğal afetler ve insanların yol açtığı sorunlar nedeniyle bu durumdalar. Bu alanlar için sürdürülebilir bir gelecek sağlamak için öncü olan kültürel miras kuruluşu Europa Nostra, Avrupa Yatırım Bankası Enstitüsü ile ortaklık kurarak 2013 yılında En Fazla Tehlikede Olan 7 Kültür Mirası programını başlattı.

En Fazla Tehlikede Olan 7 Kültür Mirası programı toplumu kamusal ve özel ortaklıklarla birlikte harekete geçirerek Avrupa’nın tehdit aldındaki anıt ve kültürel miras alanlarına yardım etmektedir. Bu bir kaynak yaratma programı değildir. Herekete geçilmesi için kolaylaştırıcı rolü oynamaktadır.

En Fazla Tehlikede Olan 7 Kültür Mirası programı, Europa Nostra’nın Kültür Mirası Olgusunu Yaygınlaştırmak isimli ağ kurma projesinin parçası olarak Avrupa Birliği Yaratıcı Avrupa programı tarafından desteklenmektedir.

Tehlike altında olduğunu bildiğiniz önemli bir kültürel miras alanı – tarihi bir anıt veya arkeolojik bir sit, bir tapınak, bir endüstri yapısı, bir tarihi park, bir müze veya taşınabilir bir kültürel varlık –  varsa En Fazla Tehlikede Olan 7 Kültür Mirası programına aday gösterin.

Avrupa’da en tehlike altında bulunan 7 kütlürel miras alanının belirleneceği final liste 2018 yılı Şubat ayında Avrupa Kültürel Miras Yılı içinde duyurulacak.

Europa Nostra’nın üye ve ilişkili kuruluşlarına ek olarak Europa Nostra’nın henüz temsil edilmediği ülkelerdeki kamusal ve özel kültürel miras kuruluşları da aday gösterebilir.

Ortak kültürel mirasımızın hazinelerini sizin yardımınızla koruyabiliriz.

Şimdi başvurun

Son başvuru tarihi: 30 Haziran 2017

Videoyu izleyin