Belgeler
Görsel Malzeme
  Haberler
  Basın Odası
  Destekçiler
  Bağlantılar
GENEL BİLGİLER
EN Nedir?
EN Ne Yapar?
Siz Ne Yapabilirsiniz?
EN Belgeler
EN Haberler
EN ve Türkiye
EN İstanbul 2010
 
Anasayfa
Site Haritası
İletişim
English
           
I. Sualtı Kültür Mirasını Koruma Bölge Toplantısı

Akdeniz ve Karadeniz Sualtı Kültür Mirası çalışmalarının yönü İstanbul’da belirleniyor

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın desteğiyle, UNESCO Genel Merkezi tarafından Akdeniz, Karadeniz, batı Asya ve Arap ülkelerine yönelik olarak, 25-27 Ekim tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek “1. Sualtı Kültür Mirasını Koruma Bölge Toplantısı”na ilişkin basın toplantısı, 22 Ekim Cuma günü saat 16.00’da Gülhane Parkı Alayköşkü Binası’nda düzenleniyor.

Sualtı Kültür Mirası Koruma Konvansiyonu kapsamında gerçekleştirilecek bu toplantı sualtı kültür mirası alanında dünyada düzenlenecek ilk bölgesel toplantı olma niteliğini taşıyor.

UNESCO Genel Merkezi tarafından organize edilen “1. Sualtı Kültür Mirasını Koruma Bölge Toplantısı”, dünyada sualtı arkeolojisinin geleceğinin belirlenmesi, sualtı kültür mirasının korunmasına ilişkin uluslararası bilimsel koruma standartlarının geliştirilmesi ve katılımcı ülkelerle konuya ilişkin uygulama deneyimlerinin paylaşılması amacını taşıyor.


2001 yılında dokuz ülkenin imzasıyla ilk adımları atılan “UNESCO Sualtı Kültür Mirası Koruma Konvansiyonu” bugün kırktan fazla ülkenin imzasıyla ulusal ve uluslararası sularda sualtı kültür mirasının korunmasıyla ilgili temel taşları belirlemekte.

25-27 Ekim 2010 tarihlerinde İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde düzenlenecek “1. Sualtı Kültür Mirasını Koruma Bölge Toplantısı”, Akdeniz, Karadeniz ve Arap ülkelerinin yanı sıra İngiltere, Avustralya, Hollanda gibi ülkelerden de uzmanların katılımıyla gerçekleşecek.

UNESCO’nun sualtı kültür mirasının korunmasına yönelik yapmış olduğu çalışmaların tanıtımın yapılacağı, katılımcı ülkelerde bu alanda yapılmakta olan faaliyetlerin aktarılacağı ve 2001 yılında imzalanmış olan “Sualtı Kültür Mirası Koruma Konvansiyonu” hakkında bilgilerin verileceği toplantıda, sualtı kültür mirasının ülkelerin karasularında nasıl korunacağı, bilimsel çalışmaların nasıl bir sistem içinde yapılacağı ve bölgedeki işbirliğinin nasıl sağlanacağı konuları da gündeme alınacak.


22 Ekim Cuma günü, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili’nin ev sahipliğinde düzenlenecek “1. Sualtı Kültür Mirası Bölge Toplantısı”na ilişkin basın toplantısı, UNESCO Müzeler Dairesi’nden Dr. Ulrike Guerin ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Sualtı Görüntüleme ve Araştırma Merkezi’nden Hakan Öniz’in katılımlarıyla gerçekleşecek ve kamuoyuna toplantıyla ilgili detaylar verilecektir.

 

PROGRAM
Tarih: 22 Ekim Cuma
Saat: 16.00
Yer: Alayköşkü Binası, Gülhane Parkı girişi