Belgeler
Görsel Malzeme
  Haberler
  Basın Odası
  Destekçiler
  Bağlantılar
GENEL BİLGİLER
EN Nedir?
EN Ne Yapar?
Siz Ne Yapabilirsiniz?
EN Belgeler
EN Haberler
EN ve Türkiye
EN İstanbul 2010
 
Anasayfa
Site Haritası
İletişim
English
           
6 KASIM'DA GALATA KÖPRÜSÜ'NDE EYLEM

BASIN VE KAMUOYUNA DUYURU

İstanbul'un 2 milyon ağacını kurtarmak için başlattığımız 2 Milyon İstanbullu kampanyası kapsamında 6 Kasım 2010 günü saat 20:00'de Galata Köprüsü üzerinde mumlarımızla basın açıklaması yapmak üzere yeniden İstanbul için bir araya geliyoruz.

3. Köprünün İstanbul için bir çözüm değil sorun olduğu artık şüphe götürmez bir gerçek. Her köprü gibi 3. Köprü de kendi sorunlarını oluşturuyor. İstanbul'un üzerine yeni yerleşim ve ulaşım baskısı oluşturarak kenti kontrolsuzluğunu arttırıyor. Hükümet, İstanbul'u ihtiyaçları bitmek bilmeyen ve sürekli büyüyen bir canavara dönüştürme arzusu içerinde. Canavarın her ihtiyacını karşılayarak sorunu çözdüğünü zannederken, canavarın büyüyerek ihtiyaçlarının arttığını görmezden geliyor. Bu kısır döngü içerisinde günü kurtarmaya yönelik bir proje olan 3. köprü projesi uzun vadede çözümü mümkün olmayan sorunları da beraberinde getiriyor.

Bizler herşeyden önce Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak gördüğümüz İstanbul'un sorunlarının sadece doğayla uyum içerisinde olarak çözülebileceğine inanıyoruz. Dünya, küresel ısınma merkezli iklim krizi içerisindedir. Bu krizi büyütecek her doğa yıkım projesine karşı olduğumuz gibi 3. köprü projesine de karşıyız. "Trafiği azaltmak için köprüye ihtiyaç var", "Enerji ihtiyacımız bu nedenle Hidro Elektrik, Nükleer ve Termik santrallere ihtiyacımız var" gibi söylemler ve bu söylemlerin şekillendirdiği politikalar geçmiş yüzyılın politikalarıdır. Modern insanın(!) ihtiyaçlarını karşılamak için yapılan her santral, her köprü, her baraj... vb. geleceğe daha fazla iklim krizi, daha fazla hava kirliliği, daha fazla kanser, daha fazla doğa yıkımı olarak taşınacaktır.


Alternatifin toplu taşımada olduğunu olduğunu biliyoruz. Ama bu alternatiflerin neden değerlendirilmediğini anlamıyoruz. Sesimizi duyurmak içinde herkesi 6 Kasım'da Saat 20:00'de Galata Köprüsü üzerinde yapacağımız basın açıklamasına davet ediyoruz.

İSTANBUL S.O.S GİRİŞİMİ