Belgeler
Görsel Malzeme
  Haberler
  Basın Odası
  Destekçiler
  Bağlantılar
GENEL BİLGİLER
EN Nedir?
EN Ne Yapar?
Siz Ne Yapabilirsiniz?
EN Belgeler
EN Haberler
EN ve Türkiye
EN İstanbul 2010
 
Anasayfa
Site Haritası
İletişim
English
           
ONLAR NASIL BAŞARIYOR? AVRUPA’DA KÜLTÜREL MİRAS VE STK’LAR KİTABI YAYINLANDI

 

 


Avrupa Kültürel Miras Kuruluşları Federasyonu’nun (EUROPA NOSTRA) geçen yıl, İstanbul’da, Hollanda Araştırma Enstitüsü, Hollanda Kültürel Miras Kurumu, İngiliz Kültür Heyeti, Alman Arkeoloji Enstitüsü, ve Fransız Kültür Merkezi’nin işbirliğiyle, Hollandalı, Alman, İngiliz ve Fransız STK temsilcileri ile gerçekleştirdiği dört panel kitaplaştırıldı.
 
2010 Yılı Nisan-Eylül ayları içinde gerçekleştirilen ve Avrupa’da kültürel miras alanında çalışma yapan 15 kuruluşun temsilcileri ile 5 uzmanın yanyana geldiği deneyim paylaşımı panelleri 176 sayfalık bir kitaba dönüştü. Editörlüğünü Europa Nostra Yönetim Kurulu üyesi ve Proje Koordinatörü Orhan Silier’in yaptığı kitap, bu dört ülke örneğinde, sivil toplumun yüz yılı aşkın süredir yaptığı çalışmaları, karşılaşılan güçlükleri, bu güçlüklerin nasıl aşılmaya çalıştığını özetliyor. Müzecilikten mimari mirasa, arşivcilikten arkeolojiye ve tarih eğitimine kadar uzanan geniş bir yelpazede çalışan sözkonusu kuruluş temsilcileri,  kendi deneyimlerinden yola çıkarak, Türkiye’deki meslektaşlarına bazı dolaylı öneri ve uyarılarda da bulunuyorlar.
 
Kitaba yazdığı 29 sayfalık uzun bir girişte, Orhan Silier,  Türkiye’de kültürel mirasın tahribi ve duyarsızlığın tarihsel kaynakları, uluslararası kurallara tümüyle aykırı bir biçimde restorasyonun yenileme olarak uygulanması, bakım yerine yıpranmaya terketme pratikleri üzerinde duruyor, ne kaybediyoruz sorusunu soruyor, kültürel miras alanında varolan dernek ve vakıflar piramidinin ana niteliklerini, bu alandaki dönüşümü özetliyor ve daha başarılı bir STK mücadelesi için kitapta yeralan tebliğlerden çıkartılabilecek bir dizi sonucu tartışmaya açıyor.
 
Onlar Nasıl Başarıyor? Avrupa’da Kültürel Miras ve STK’lar  kitabının gelirleri Europa Nostra-Türkiye Derneği’ne bırakılmış olduğu için, kitabı 10 lira karşılığında kitabı temin etmek isteyenlerin,
info@europanostra-rt.org adresine başvurmaları gerekiyor.