Belgeler
Görsel Malzeme
  Haberler
  Basın Odası
  Destekçiler
  Bağlantılar
GENEL BİLGİLER
EN Nedir?
EN Ne Yapar?
Siz Ne Yapabilirsiniz?
EN Belgeler
EN Haberler
EN ve Türkiye
EN İstanbul 2010
 
Anasayfa
Site Haritası
İletişim
English
           
SİYASİ PARTİLER “KÜLTÜR MİRASI VE KENTSEL GELİŞME” Yİ TARTIŞTI

Avrupa Kültürel Miras Kurumu EUROPA NOSTRA’nın Türkiye temsilcisi Bizim Avrupa Derneği, 9 Mayıs AVRUPA GÜNÜ’nde, siyasi partilerin kültür politikaları bağlamında “Kültür Mirası ve Kentsel Gelişme” başlıklı bir panel düzenledi.

 

EUROPA NOSTRA- Türkiye / Bizim Avrupa Derneği Yönetim Kurulu üyesi Vecdi Sayar’ın yönettiği panele, Mecliste grubu bulunan üç siyasi partinin İstanbul milletvekili adayları AKP’den AB eski Genel Sekreteri Büyükelçi Volkan Bozkır ve İstanbul milletvekili ve AKP Genel Sekreteri İdris Güllüce, CHP’den Prof. Dr. Binnaz Toprak, MHP’den  Şehir Plancıları Odası İstanbul şubesi eski Başkanı Ahmet Turgut ile Prof. Doğan Kuban ve Prof. Dr. Zekai Görgülü’nün konuşmacı olarak katıldı. Panelin açılış konuşmasını EUROPA NOSTRA- Türkiye / Bizim Avrupa Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nuran Zeren Gülersoy yaptı. Gülersoy konuşmasında Bizim Avrupa-Europa Nostra Derneği’nin  kuruluş çalışmalarını anlatarak, derneğin koruma konusunda geliştirmek istediği yapıcı ve katılımcı yaklaşımı vurguladı.

 

AKP milletvekili adayı Volkan Bozkır; kültürel mirasın AB boyutuna dikkat çektiği konuşmasında, Jean Monnet’in “eğer Avrupa’nın inşasına yeniden başlayacak olsaydım bunu ekonomik değil kültürel işbirliği ile yapardım” sözlerini anımsattı.

 

AKP İstanbul milletvekili ve aynı zamanda parti genel sekreteri olan İdris Güllüce kültürel mirasın kaybolmasında etkin olan çarpık kentleşme sorununa dikkat çekerek, AKP’nin seçim beyannamesinde kültür alanın genişliğine vurgu yaptı.

 

CHP İstanbul milletvekili adayı Prof. Dr. Binnaz Toprak İstanbul’un soyut ve somut kültür mirasının zenginliklerinde bahsederek, İstanbul’da ve Anadolu’nun diğer kentlerinde yapılan restorasyon çalışmalarında uzmanlık alanı dışında gelişen uygulamaları eleştirdi.

 

MHP İstanbul milletvekili adayı Ahmet Turgut özellikle İstanbul’da güncel olarak devam etmekte olan olumsuz uygulamaların sorumlusu olarak AKP ve CHP’yi gösterdi. Kişilerin bir siyasi parti bünyesinde görev almaya başladıkları andan itibaren mesleki etik kurallarını bir kenara bırakmalarını sert bir dille eleştiren Turgut, bu kişilerin diplomalarının Taksim Meydanında yakılması gerektiğini düşündüğünü ifade etti.

 

Bu konuşmaların ardından, ilk olarak Prof. Dr. Zekai Görgülü bir değerlendirme yaptı. Her konuya yaklaşımda 3 tavrın esas olduğunu ifade eden Görgülü, sorgusuz sualsiz kabul etmek veya reddetmek yerine; en doğrusunun bir üçüncü yol olan hep birlikte daha doğruyu aramak olduğuna dikkat çekti. İkinci değerlendirme ise Prof. Doğan Kuban’dan geldi. Kuban İstanbul diye bir kent kalmadı diyerek, kültürel miras alanında gelinen noktanın vahametini gözler önüne serdi. Kültürel miras alanında siyasilerin, uzman görüşlerine önem vermeleri gerektiğini vurgulayan Kuban, sözlerini gelinen bu durumun partiler üstü bir süreçle ilgili olduğu düşüncesiyle bitirdi.

 

 

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1133148

 

http://www.arkitera.com/h63445

 

http://www.mimarizm.com/Haberler/HaberDetay.aspx?id=51238

 

http://www.haberdar.com.tr/yerel-gundem/arazi-gelistirme-operasyonu.htm