Belgeler
Görsel Malzeme
  Haberler
  Basın Odası
  Destekçiler
  Bağlantılar
GENEL BİLGİLER
EN Nedir?
EN Ne Yapar?
Siz Ne Yapabilirsiniz?
EN Belgeler
EN Haberler
EN ve Türkiye
EN İstanbul 2010
 
Anasayfa
Site Haritası
İletişim
English
           
EUROPA NOSTRA TÜRKİYE-BİZİM AVRUPA DERNEĞİ FRANSIZ MESLEKTAŞLARINI AĞIRLADI

 
Fransız Kültür Enstitüsü ve Europa Nostra Türkiye-Bizim Avrupa Derneği tarafından düzenlenen Fransa Kültür Bakanlığı Şehircilik ve Mimarlık Daire Başkanı Bertrand-Pierre Galey, Fransa Kültür Bakanlığı, Bölge Müdürlükleri, Kültürel Miras ve Mimarlık Daire Başkanları ve Fransa Mimarlık Fakülteleri Dekanları’nın katıldığı mesleki buluşma toplantısı Europa Nostra Türkiye'nin ev sahipliğinde 12 Mayıs 2011 tarihinde İTÜ Taşkışla binasında yapıldı.
 
Toplantıda Europa Nostra Türkiye - Bizim Avrupa Derneği Başkanı  Prof.Dr. Nuran Zeren Gülersoy Europa Nostra Türkiye'yi tanıtan bir açış konuşmasının ardından İstanbul'un kültürel ve doğal mirası hakkında bir sunum yaptı. ICOMOS Türkiye Başkanı Prof. Dr. Nur Akın "İstanbul'un Dünya Miras Alanları" başlıklı sunuşuyla, katılımcılara İstanbul'un UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan alanları ve bu alanların koruma sorunları hakkında bilgi verdi. İTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Orhan Hacıhasanoğlu Türkiye'deki Mimarlık Fakülteleri ve Programlarını açıklayan bir konuşma yaptı. Son olarak Prof.Dr. Işık Aydemir Türkiye-Fransa arasındaki işbirliği çerçevesinde üniversite öğretim üyesi ve öğrenci değişim programları hakkında bilgi verdi.
 
Toplantı, iki ülke arasında kültürel miraın korunması ve mimarlık eğitimi alanında ortak çalışmaların geliştirilerek sürdürülmesi dileği ile sona erdi.