Belgeler
Görsel Malzeme
  Haberler
  Basın Odası
  Destekçiler
  Bağlantılar
GENEL BİLGİLER
EN Nedir?
EN Ne Yapar?
Siz Ne Yapabilirsiniz?
EN Belgeler
EN Haberler
EN ve Türkiye
EN İstanbul 2010
 
Anasayfa
Site Haritası
İletişim
English
           
Kültürel Miras Sektöründe Değişim İçin Bir Deneyim

Türkiye AB-Sivil Toplum Diyaloğu II-Kültür ve Sanat Hibe Programı kapsamında başvurusu yapılan 300 proje arasında hibe almaya hak kazanan 19 proje arasında yer alan “Kültürel Miras Sektöründe Değişim İçin Bir Deneyim (ExCHange)” başlıklı AB projesinin paydaşları 26 Nisan 2011’de başlayan çalışmalarını sürdürüyor. Sözleşme Makamı Merkezi Finans ve İhale Birimi , Yürütücü kuruluşu Avrupa Birliği Bakanlığı olan Projenin sahibi Kültürel Mirasın Dostları Derneği (KUMID, İstanbul, Türkiye) ortağı ise  World Association for the Protection of the Tangible and Intengible Cultural Heritage in Times of Armed Conflict (WATCH, Roma İtalya) dır.  İştirakçi kuruluşları Türkiye’den Kocaeli Üniversitesi, Körfez Belediyesi, İtalya’dan University of Rome Sapienza olan bir yıl süreli Projen amaçları;

*Türkiye’de Görsel-İşitsel Sanat Eserlerinden Sinema Eselerinin de yer aldığı Sanat Eserleri Onarım ve Korunması konusunda çağdaş normlara uygun yükseköğretim verilmesini başlatmak/ilerletmek ve Risk yönetimi konusunda farkındalık yaratmak için somut ve yararlı sonuçlar üretmek;

*Üniversitelerin/STK uzmanlarının kapasitelerinin/mesleki becerilerinin yükseltilmesini sağlamak';

*Bilgi alışverişi, bilgi aktarımı vb. için sürdürülebilir kanallar, sanat ürünleri ve görsel-işitsel ürünlerin korunmasında rol oynayan ulusal ve uluslararası aktörlerle uzun vadeli ortaklıklar/işbirlikleri kurmak tır.

Proje Yönetimi bu amaçlara Türkiye ve İtalya’da iki çalışma ziyareti, Türkiye’de bir uluslar arası konferans düzenleyerek  Projenin çıktılarının yayınlanacağı bir web sayfası hazırlayarak ulaşacaktır.

ExCHange esasen diyalogu teşvik etmeye yönelik bir proje olduğu için sanat eserlerini koruma ve onarım sektörünün de Projede yer alması beklenmektedir. Bu amaçla Proje çıktısı olarak web sitesinden başka sektör temsilcilerinin karşılıklı olarak bilgi ve deneyimlerini paylaşmaları, fikir alışverişi yapmaları, düzeyli bir diyalog gerçekleştirmeleri, verilerden, yayınlardan ve son gelişmelerden haberdar olmaları için buluşacakları “ExCHange Forum” başlıklı tarafsız ve interaktif bir bilgi ağı kurulacaktır.